150 lat firmy MOCOPINUS
Mocopinus elewacja drewniana

O firmie

Doświadczenia MOCOPINUS w obróbce drewna sięgają aż 1865 roku, kiedy to Johannes i Anton Molfenter wspólnie z Friedrichem i Antonem Scheuffele założyli w niemieckim Ulm swoją pierwszą firmę handlującą drewnem.

Od tego czasu w firmie zaszło wiele zmian, ale niezmienne pozostały wartości i zamiłowanie do drewna, które jest fascynującym, ekologicznym materiałem budowlanym o wspaniałych właściwościach technicznych i estetycznych.

Do dzisiaj wszystkie produkty MOCOPINUS powstają na terenie Niemiec, gdzie firma posiada własne centra badawcze, kilka nowoczesnych tartaków, lakiernie oraz fabrykę farb do drewna.

Na całym świecie produkty MOCOPINUS są synonimem najwyższej jakości i nowoczesnego wzornictwa. Firma uchodzi za najbardziej innowacyjną w całej branży, wyznacza trendy rynkowe i od lat stanowi wzór do naśladowania dla innych producentów

Ekologia w centrum uwagi.

MOCOPINUS przerabia tylko surowiec certyfikowany przez PEFC lub FSC® . Drewno pochodzi tylko z lasów europejskich, w których prowadzona jest zrównoważona gospodarka leśna.

W firmie ogromną wagę przywiązuje się do tego, aby produkowane wyroby były w 100% zgodne z wszystkimi obowiązującymi normami europejskimi i  krajowymi, a także zaleceniami organizacji branżowych.

Podczas fabrycznego malowania drewna w lakierniach MOCOPINUS kładzie się szczególny nacisk na ochronę środowiska. Firma jest pierwszym w Europie tartakiem, który tym zakresie może się pochwalić certyfikatem EMAS.

Kamienie milowe MOCOPINUS.

Historia MOCOPINUS to historia drogi, jaką przeszła firma od prostej produkcji tartacznej i handlu drewnem, poprzez coraz bardziej zaawansowane technologicznie przetwarzanie drewna (suszenie, struganie, profilowanie), uszlachetnianie drewna (fabryczne malowanie), aż po rozwój i produkcję rozwiązań systemowych (np. Pinufix).

  • 1 sierpnia 1865. Firma J.A. Molfenter GmbH & Co. KG została zarejestrowana w rejestrze handlowym jako przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą drewna z siedzibą w Ulm i filią w Eugendorf.
  • 1883. Po 18 latach tartak w Eugendorf zostaje zamknięty ze względu na zmniejszenie się poziomu energii wodnej. Jeszcze w tym samym roku zostaje zakupiony grunt w Markt Schwaben koło Monachium, na którym powstaje kolejny tartak zaliczany wkrótce do największych zakładów w Bawarii.
  • 1899/1900. Kolejne pokolenie właścicieli firmy nabywa nowy teren w miejscowości Ulm. Zbudowany zakład zostaje wyposażony w najnowsze szwedzkie strugarki i piły taśmowe. W związku z intensywnym rozwojem przemysłu na przełomie wieków z roku na rok zwiększa się popyt na drewno. W tym czasie import surowca rozszerza się na Szwecję, Finlandię i Rosję.
  • 1900. Zostaje zwiększony import drewna. Specjalnie do celów strugania sprowadza się drewno ze Szwecji, Finlandii i Rosji. Z Ameryki Płn. importuje się Oregon Pine i Pitch Pine szczególnie nadające się do wykańczania wnętrz.
  • 1914. Lite drewno jest najczęściej używanym materiałem w budownictwie i przemyśle meblarskim. W momencie wybuchu pierwszej wojny światowej osiąga swoją największą popularność. Szeroka oferta składa się z surowych desek, bali, kantówek oraz z czterostronnie struganego drewna iglastego na podłogi, boazerii sufitowej i ściennej, fasad itd. Towar kupują rzemieślnicy, stolarze i cieśle, a największe ilości kupują hurtownie w Badenii, Hesji, Alzacji i Lotaryngii, Nadrenii i Palatynacie.
  • 1920. Zakład w Markt Schwaben zostaje całkowicie oddzielony od zakładu w Ulm.
  • 1927. Zakup tartaku bawarskich zakładów drzewnych „Bayerische Holzindustrie- und Vertriebsaktiengesellschaft“ w Gessertshausen koło Augsburga, z myślą o zaopatrywaniu w produkty firmy Molfenter całego regionu Bawarii i państw ościennych.
  • 1944. Podczas drugiej wojny światowej (9 sierpnia 1944) zakład w Ulm zostaje kompletnie zbombardowany.
  • 1946/47. Odbudowa zakładu w Ulm.
  • 1955. Klasyczne hurtownie drewna, które zaopatrywały się do tej pory w sortowaną według jakości i rozmiarów tarcicę w mniejszych tartakach i odsprzedawały towar miejscowym składom drewna, tracą na znaczeniu w wyniku rozwoju motoryzacji. Jest to pierwszy krok ku stolarniom przemysłowym.
  • 1964. W wyniku powrotu mody na stosowanie w budownictwie naturalnych materiałów, takich jak drewno wzrasta popyt na świerk i sosnę oraz drewno bezsęczne, jak red pine, hemlock, sosnę brazylijską oraz inne twarde gatunki drewna.
  • 1968. Zakup stolarni przemysłowej w porcie w Karlsruhe. Firma PINUS jest samodzielnym przedsiębiorstwem, jednakże poprzez wspólników pozostaje mocno związana z MOCO w Ulm.
  • 1970. Popyt na drewno lite nie maleje. Hitem staje się deska profilowana „Schattennut” 12,5 x 96 mm, której udział w rynku wynosi prawie 70%. Rosnący rynek sprawia, że Molfenter rozprowadza swoje produkty na południu Niemiec i za sąsiednią granicą wyłącznie za pośrednictwem składów budowlanych.
  • 1979. Pierwsza publikacja norm jakości w DIN 68 126 część 3. Godną uwagi innowacją jest mechaniczna obróbka powierzchni drewna profilowanego poprzez szlifowanie i lakierowanie.
  • 1981. Ze względu na rachunek ekonomiczny tartak w Ulm w połowie roku zostaje zamknięty i rozbudowuje się stolarnię.
  • 1991. MOCO przejmuje część zakładu byłych składów drewna Holzhandel Leipzig GmbH – tartak i stolarnię Ammelshain. Tutaj kontynuuje się tradycję, a zakład od podstaw zostaje wyposażony w najnowocześniejszą technikę.
  • 2003. MOCO rozpoczyna sprzedaż swoich produktów na rynku polskim.
  • 2003. Trwają intensywne prace nad surowcem, metodami produkcji oraz stworzeniem atrakcyjnej dla Klientów palety produktów kompozytowych WPC (od 2007 roku firma sama wytwarza granulat, od 2009 posiada własną linię z ekstruderami WPC, od 2011 wszystkie procesy związane z produkcją WPC zostają przeniesione do zakładu w Ammelshain k. Lipska)
  • 2013. Firma przeprowadza restrukturyzację w wyniku której cała działalność produkcyjna zostaje skoncentrowana w dwóch zakładach: w Karlsruhe i w Ammelshain. Dotychczas funkcjonujące marki MOCO, PINUS i PINUFIN zostają połączone. Od tego czasu firma działa pod wspólną marką MOCOPINUS.
  • 2013/2014. Wprowadzenie do oferty rozwiązań systemowych pod nazwą PINUFIX, które są przeznaczone do montażu desek tarasowych i desek elewacyjnych w sposób niewidoczny.